Vaše dotazy posílejte na
poradna@agrocs.cz

Tajemství úspěšného pěstování rajčat

Kdo jednou ochutná vlastní rajče, nebude už chtít jiné! Vypěstovat si vlastní rajče není nikterak složité – pěstovat můžete na záhoně, ve skleníku, ale i v nádobách na balkóně panelového domu! Tajemství úspěšného pěstování spočívá v komplexní péči o rostlinu od kořenů až po listy.

Neexistuje žádný zázračný elixír, který by tuto komplexní péči nahradil. AGRO CS Vám nabízí pomoc v podobě čtyř malých pomocníků. Nechte si od nich poradit!

Výsadba jako základ

Rajčata nejlépe vysazujte jako předpěstované sazenice. Dbejte na to, aby nebyly vytažené, měly temně zelené listy a bohatý kořenový systém. Výsadbu proveďte od konce dubna do konce května - záleží na počasí a odrůdě, a to na slunné místo. Nepsaným pravidlem je výsadba až po Zmrzlých. Před výsadbou udržujte kořenový bal rajčat vlhký. Jednotlivé sazenice sázejte v dostatečné vzdálenosti od sebe do speciálního substrátu se startovací dávkou hnojiva a vysokou dávkou humusu (AGRO Zahradnický substrát se startovací dávkou hnojiva KRISTALON, Vitality Komplexem a aktivním humusem). Pokud jsou sazenice vytáhlé, sázejte je šikmo, až k první části listů. Ihned po výsadbě rostliny nezapomeňte zalít! Pokud máte strach z náhlých nočních mrazíků, zakrývejte rajčata na noc zahrádkářskou bílou textilií.

POZOR! Rajčata jsou vysoké rostliny, a je třeba je připevnit k opoře (dřevěné nebo kovové tyčky). Do záhonu nebo nádoby je umístěte ještě před výsadbou, aby se rostlinám nepoškodily kořeny.

Ošetřování rajčat běhen růstu, kvalitní výživa

rajčata

Sazenice rajčat brzy vyvazujte k oporám. U tyčkových rajčat veďte rajče na jediný výhon (boční výhony vylamujte) – je to jistota větší sklizně. Maximální výška tyčkových rostlin by měla být asi 150 cm – pak hlavní výhon zaštípněte; rostlina se tak nebude vysilovat a všechnu svoji sílu dá do plodů (ne do stonku a listů). U keříčkových rajčat tvarujte rostlinu tak, aby bylo uvnitř keříčku dostatek světla. Rajčatům prospívá nakypřená půda, dobré je i přihrnutí substrátu ke stonku; více naroste kořenový systém, a s ním i pozdější výnosy. Velmi důležitá je závlaha. Při nedostatku vláhy plody praskají, jsou malé a deformované. Zalévejte ráno nebo navečer, a to přímo ke kořenům, nikdy ne na list! Nezapomínejte na pravidelnou výživu – aplikujte 1x 14dní hnojivou zálivku hnojivem s co nejvyšším obsahem živin a mikroprvků – ty rostliny potřebují jako člověk vitamíny; tímto hnojivem je 100%ně KRISTALON! Na počátku růstu zelené hmoty hnojte Kristalonem Start; jakmile se začnou objevovat první květy, přejděte na Kristalon Plod a květ nebo jeho modernější variantu Kristalon Gold s aktivátorem kvetení. Z jednoho balení získáte 500 l hnojivé zálivky.

Udržování rostlin ve vitálním růstu

Pěstitelské chyby

Aby zůstala rajčata stále vitální, byla odolnější vůči stresům a měla maximálně možnou násadu květů, střídejte hnojivou zálivku Kristalonu s aplikací Vitality Komplexu – jeden týden KRISTALON a další týden Vitality Komplex. Ten obsahuje jedinečnou složku, kterou každá rostlina potřebuje pro svůj zdravý růst a vývoj - přírodní enzymy ze zažívacího traktu kalifornských žížal pro urychlení všech procesů v rostlině. Jedna aplikace Vitality Komplexu plnohodnotně nahradí jedno běžné hnojení! Zálivka Vitality Komplexem působí na rostlinky jako živá voda!

Likvidace chorob a škůdců

Během růstu rajčat nezapomeňte na prevenci proti chorobám a škůdcům; základem je kvalitní výživa dle kroku 3. Proti savým škůdcům (mšice, molice apod.) aplikujte již při prvním výskytu ekologický přírodní přípravek Rock Effect – nejenže přítomné škůdce zahubí, ale ošetřené rostliny dalším škůdcům nebudou ani chutnat. Nezapomeňte postřik aplikovat i z rubu listů, kde se škůdci hlavně vyskytují! Z nejčastějších chorob se na rajčatech vyskytuje plíseň bramborová – na listech vznikají od okrajů nepravidelné, šedozelené skvrny, které postupně zasychají. Choroba později může napadnout i stonek a plody. I zde je třeba začít včas s prevencí – přibližně od začátku až poloviny června aplikujte specialisty na tuto chorobu jako např. Acrobat MZ WG nebo tradiční Kuprikol 50. Po té ošetření opakujte v pravidelných intervalech podle doporučení v návodu.


přípravky