Vaše dotazy posílejte na
poradna@agrocs.cz

Tajemství úspěšného pěstování rajčat

Dejte muškátům, po čem touží, a odmění se vám bohatou záplavou zářících květů! Vypěstovat si vlastní muškáty není nikterak složité – pelargonie, lidově nazývané muškáty, jsou nenáročné rostliny s vysokou odolností vůči chorobám a škůdcům! Tajemství úspěšného pěstování spočívá v komplexní péči o rostlinu od kořenů až po listy. Neexistuje žádný zázračný elixír, který by tuto komplexní péči nahradil. AGRO CS Vám nabízí pomoc v podobě čtyř malých pomocníků. Nechte si od nich poradit!

Výsadba jako základ

Muškáty nejlépe vysazujte jako předpěstované sazenice – pokud nemáte zkušenosti s přezimováním muškátů, pak je to cesta určitě i lacinější. Dbejte na to, aby sazenice byla zdravá, silná, měla temně zelené listy, dostatečný počet výhonů a hlavně bohatý kořenový systém. Výsadbu proveďte do dostatečně hluboké nádoby od konce dubna do konce května, záleží na počasí. Nádoba by měla mít odtokové otvory pro přebytečnou vláhu – v mokrém substrátu by muškáty zahnívaly. V současné době jsou trendem samozavlažovací nádoby. Jednotlivé sazenice sázejte v dostatečné vzdálenosti od sebe (60 cm truhlík asi pro 3 rostliny) do speciálního substrátu se startovací dávkou hnojiva a vysokou dávkou humusu (AGRO Substrát pro MUŠKÁTY se startovací dávkou hnojiva KRISTALON, Vitality Komplexem a aktivním humusem). Rostliny ihned po výsadbě zalijte. Nádobu umístěte na své venkovní stanoviště až po Zmrzlých (po 15. květnu). Stanoviště by mělo být světlé a slunné.

Ošetřování rajčat běhen růstu, kvalitní výživa

rajčata

Pro pěstování muškátů je velice důležitá zálivka – vždy ji přizpůsobte okolní teplotě a intenzitě slunečního svitu. Substrát by měl být stále vlhký, ne však přemokřený nebo vyschlý. Krátkodobé vyschnutí není na závadu. Zalévejte ráno nebo navečer, a to přímo ke kořenům, ne na list! Nezapomínejte na pravidelnou výživu – aplikujte 1x 14dní hnojivou zálivku hnojivem s co nejvyšším obsahem živin a mikroprvků – ty působí v rostlině jako vitamíny na člověka; tímto hnojivem je 100%ně KRISTALON! Na počátku růstu zelené hmoty hnojte Kristalonem Start; jakmile se začnou objevovat první květy, přejděte na Kristalon Muškát s aktivátorem kvetení. Z jednoho balení získáte 500 l hnojivé zálivky. Násadu květů podpoříte i pravidelným odstraňováním odkvetlých květů.

Udržování rostlin ve vitálním růstu

Pěstitelské chyby

Aby zůstaly muškáty stále vitální, byly odolnější vůči stresům a měly maximálně možnou násadu květů, střídejte hnojivou zálivku Kristalonu s aplikací Vitality Komplexu. Obsahuje jedinečnou složku, kterou každá rostlina potřebuje pro svůj zdravý růst a vývoj - přírodní enzymy ze zažívacího traktu kalifornských žížal pro urychlení všech procesů v rostlině. Jedna aplikace Vitality Komplexu plnohodnotně nahradí jedno běžné hnojení! Zálivka Vitality Komplexem působí na rostlinky jako živá voda!

Likvidace chorob a škůdců

Během růstu muškátů nezapomeňte na prevenci proti chorobám a škůdcům; základem je výživa – střídání hnojivé zálivky Kristalonu a Vitality Komplexu. Proti savým škůdcům (mšice, molice) aplikujte již při prvním výskytu ekologický přírodní přípravek Rock Effect – nejenže přítomné škůdce zahubí, ale ošetřené rostliny dalším škůdcům nebudou ani chutnat. Nezapomeňte postřik aplikovat i z rubu listů, kde se škůdci hlavně vyskytují! Z nejčastějších chorob se na muškátech vyskytuje „muškátová plíseň šedá“. Napadené části porostou šedobílým povlakem, později se vytváří drobná, tvrdá černá tělíska. Napadené rostliny je třeba ihned vyčistit, zvýšit teplotu a snížit vlhkost a postříkat měďnatými přípravky. Na listech muškátů se také může objevit „korkovitost“ – jde o fyziologickou chorobu způsobenou nejčastěji zálivkou studenou vodou nebo při nadbytku vody v půdě. Ochrana spočívá v prevenci, kterou je pravidelná zálivka nejlépe odstátou vodou a zamezení přemokření substrátu.


přípravky